5 filmů, které by měl znát každý milovník vaření a stolování

Nevíme jak vy, ale my filmy o vaření máme rádi. Proč? Ze své podstaty se tam řeší hlavně jídlo, takže jde většinou o oddechový film. Takže pokud se chcete zasnít, načerpat inspiraci a hlavně si odpočinout, přinášíme vám následující tipy na ty naše nejoblíbenější.

1. Čokoláda (Chocolat) - 2000
V tomto filmu je všechno správně. V hlavní roli krásná Francouzka, spousta čokolády, městečko se svéráznými obyvateli, ještě víc čokolády a k tomu Johny Depp s kytarou? To funguje. Doporučení: mějte doma něco na zub, troufáme si odhadnout, že během filmu vás bude honit mlsná.

1 (1)

Photo © 2001 Miramax


2. Láska na kari (The Hundred-Foot Journey) - 2014
Od stejného režiséra, o několik let později. Všechno je trošku neuvěřitelnější, romantičtější, sladší a lehce povrchnější než v „Čokoládě“. Indická rodinka se rozhodne otevřít si restauraci v konzervativním francouzském městečku, ve kterém je náhodou i restaurace vlastnící michelinskou hvězdu. Krásné prostředí, humor, láska a především jedna velká fúze indické a francouzské kuchyně.

2

Photo © DreamWorks Studios / Francois Duhamel


3. Julie a Julia - 2009
Kuchařku od Julie Child Umění francouzské kuchyně dostávají americké dívky, když se vydají „do světa“ (rozumějte na univerzitu, do manželství atd.). Julie Powell byla jednou z takových dívek - měla skvělého manžela, méně skvělou práci a plíživý pocit, že se nikam neposouvá. Inu - vzpomněla si na Juliu a rozhodla se založit blog o tom, jak za jeden rok uvaří všechny recepty z její kuchařky. Z blogu vznikla kniha. Z knihy a z autobiografie Julie Child Můj život ve Francii vznikl tento film, který má dvě roviny. V jedné sledujeme drobné vzlety a pády současné Newyorčanky Julie (Amy Adams), ve druhé kulinářské začátky Julie Child (Meryl Streep) v poválečné Paříži.

3

Photo © Columbia Pictures

4. Šéf (Chef) - 2014
Krasojízda Jona Favreaua, který napsal scénář, režíroval a zahrál si hlavní roli. S klidným svědomím vám zrovna tento film doporučujeme nejvíce. Není nijak monumentální, nejoriginálnější ani nejvtipnější a rozhodně nemá toho nejhezčího a nejsympatičtějšího hlavního hrdinu, a přece si to celé zamilujete. Příběh o špičkovém šéfkuchaři, který na chvilku ztratí práci i lásku k vaření, než jeho podnikavý syn dostane nápad, že budou jezdit po státech v obytňáku a vařit v něm to nejlepší místní jídlo.

4

Photo © Open Road Films / Merrick Morton

5. Dokonalý šéf (Burnt) 2015
Takto to asi vážně v profesionální kuchyni vypadá. Rámus, vedro, hádky a především neustálý stres. Vždyť jedním z producentů byl i obávaný šéfkuchař Gordon Ramsay. Adam Jones (Bradley Cooper) byl kuchařský zázrak, který v nízkém věku získal dvě michelinské hvězdy. My se s ním setkáváme ve chvíli, kdy se pokouší o návrat na výsluní… Jenomže: má za sebou drogové eskapády, dluží, na koho se podívá, staří kámoši ho nesnáší a nemá rád nejmodernější gastronomii.

5

Fotografie z Photo © Weinstein Company

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení